Fľaša na pitie do školy: Ako vybrať tú správnu?

Pitný režim je pre deti v školskom veku kľúčový pre ich zdravý vývoj a koncentráciu. Preto je dôležité, aby mali po ruke dostatok tekutín. Ako vybrať tú správnu fľašu na vodu, aby sa deťom páčila a zároveň bola praktická a bezpečná?

Materiál – na čo si dať pozor?

Tritan:

Patrí medzi často používaný materiál pre výrobu. Výhodou je nízka hmotnosť, odolnosť a predovšetkým sa nemusíte obávať obsahu BPA. Neobsahuje ftaláty, ťažké kovy, PVC ani iné škodlivé látky – je považovaný za zdravotne nezávadný. Je odolný voči UV žiareniu, ľahký, takmer nerozbitný. Nemusíte sa obávať ani škvŕn a zápachu. Výrobcovia ich ponúkajú v mnoho rôznych designech, tak, aby sa páčili deťom a ladili k ostatným školským potrebám.

Tritan je kopolyester novej generácie a ponúka mnoho výhod. Kopolyester sa získava úpravou samotného polyesteru. Má všeobecne nižšiu hustotu v porovnaní s ostatnými kopolyestermi, čo znamená, že je možné použiť menej vstupného materiálu pre výrobu rovnakého koncového dielu, aplikácie. Jeho ďalším prínosom je teda ekologickejšia výroba. Pre výrobu tritanu je možné využiť aj recyklovaný materiál.

Tritanové láhve

Plast:
U plastových fliaš na pitie je potreba dávať veľký pozor na to, z čoho sú vyrobené. Môžu obsahovať škodlivé látky BPA, ktorých uvoľňovanie podporuje najmä teplo (umývanie v umývačke, zabudnutie v rozpálenom aute apod. – viac sme o označení plastov písali v našom článku o desiatových boxoch). Určite sa vyhnite tým, ktoré majú označenie PVC alebo PET!!!

Rozložiteľnosť: Igelitové vrecko sa všeobecne rozkladá cca 25 rokov, PET fľaši to trvá podstatne dlhšie – približne 450 rokov.

Recyklácia: Pri porovnaní s inými materiálmi ako je sklo a kovy, plastové polymery vyžadujú väčšie spracovanie na recykláciu. Plasty recyklované mechanickou cestou môžeme spracovať len po obmedzený počet cyklov, pretože sa kvalita materiálu s každým ďalším recyklačným procesom znižuje.

Sklo:
Poslednou dobou sa stávajú obľúbenými aj sklenené fľaše na vodu. Jedná sa o prírodný materiál, neovplyvňuje chuť nápoja, veľmi ľahko sa čistí. Medzi nevýhody patrí vyššia hmotnosť a náchylnosť k rozbitiu. Určite doporučujeme skôr pre staršie deti.

Rozložiteľnosť a recyklácia: Sklo je 100% prírodný materiál, ale prírode bude trvať asi 1000 rokov, než sa rozloží. Zaujímavé je, že u skla nezáleží na počte recyklácií – stále ostáva jeho kvalita nezmenená.

Skleněné láhve


Nerezová oceľ:
Z nerezu sa dajú zaobstarať dva druhy fliaš – klasická, po ktorej nechceme viac než to, že sa z nej napijeme a potom termofľašu – udržujú teplotu nápoja. Výhodou je ich životnosť a absencia škodlivých látok.

Recyklácia: Už platí, že v každom nerezovom výrobku je minimálne 60 % recyklovaného nerezu. Momentálne sa darí recyklovať okolo 90 % nerezových výrobkov, ktoré doslúžili. Čím viac rastie dopyt po oceli, tým viac rastú emisie a energetické a vodné nároky nutné k vyťaženiu rúd a výrobe požadovaných výrobkov. Vďaka dlhej životnosti nerezových výrobkov – nestíhajú dosluhovať a pokrývať dopyt po nových – nie je preto zatiaľ možné ťažbu ešte viac obmedziť.


Trocha ekológie:
Viete, že sa dá kúpiť zdravá fľaša na vodu, ku ktorej môžete dokupovať náhradné diely? Keď sa vám napr. ulomí kryt viečka, nie je nutné hneď kupovať novú, ale stačí dokúpiť len poškodené viečko.

V našej ponuke máme napríklad Ars Una fľaše a od českého výrobcu značku Zdravá láhev, ktorá ponúka veľkú farebnú škálu náhradných dielov – tesnenie, kompletné viečka apod.

Náhradní víčka

Vek dieťaťa a jeho preferencie

  • Predškoláci: Tu hrá dôležitú rolu design. Vyberte s obľúbenou postavičkou alebo motívom. Dôležité je tiež široké hrdlo pre jednoduché čistenie a netečúci uzáver.
  • Školáci: Staršie deti si viac vyberajú design a funkčnosť.
  • Stredoškoláci: Teenagerom sa budú páčiť štýlové a minimalistické designy, prípadne fľaše jednofarebné (napr. Albi fľaša)

Objem fľaše na pitie – koľko tekutín dieťa potrebuje?
  • Mladšie deti (6-9 rokov): Objem 0,5 litrov je ideálny. Myslite aj na hmotnosť – deti sú v tomto veku ešte malé a keď im ráno pribalíte do aktovky liter pitia, máte rázom o kilogram ťažšiu tašku. Vo všetkých školách tečie z kohútiku pitná voda a v prípade smädu si dieťa môže vodu dopustiť.
  • Staršie deti (10-13 rokov): Objem 0,7 litrov je vhodnejší. S rastúcou fyzickou aktivitou sa zvyšuje aj potreba tekutí
  • Stredoškoláci: Pre teenagerov je vhodný objem 800ml – 1l.
 
Ako fľašu správne čistiť?
Základom úspechu je poriadné vypláchnutie a dôkladné vyschnutie ihneď po príchode zo školy. Najlepšie je, pokiaľ dieťa pije iba vodu, vtedy je čistenie pomerne jednoduché. Ďalej by mala byť ľahko rozoberateľná – tak aby sa dalo dostať všade a umyť všetky jej časti.
Naše tipy pre vyčištenie:
Plast: Ideálne je vymytie ručne teplou vodou so saponátom za použitia kefy na fľaše. V prípade, že plastová fľaša na vodu zostala niekde zabudnutá a vytvorili sa usadeniny, skúste použiť ryžu – do fľaše dajte teplú vodu, saponát a hrsť ryže, zavrite a dôkladne pretrepte – vďaka treniu ryžových zŕn budú usadeniny odstránené.
Nerez: Stačí opláchnuť teplou vodou a jemným saponátom. Opatrne na kefy a abrazívne prostriedky – fľaše sú náchylné k poškriabaniu (obzvlášť tie s potlačou). Raz za čas môžete do fľaše naliať roztok octa a nechať niekoľko minút pôsobiť.
Tritan: Rovnako ako u plastu doporučujeme umývanie teplou vodou so saponátom.
Umývačku na riad používajte iba v prípade, že je to na výrobku vyslovene uvedené. V opačnom prípade môže dôjsť k poškodeniu, netesnostiam alebo iným nepríjemnostiam.

 


Späť na výpis noviniek
Ako správne vybrať školskú tašku? Prečítajte si nášho sprievodcu.

Licencované produkty

Aktuálne

23.10.

Fľaša na pitie do školy: Ako vybrať tú správnu?

Ako vybrať tú správnu flašku do školy, aby sa deťom páčila, bola zo zdravotne bezpečného materiálu a netiekla? Ktorý materiál je ekologický? Ako fľaše čistiť?

12.10.

Halloween dekorácie, makeup a tvorenie pre deti

Nápady pre strašidelnú zábavu - inšpirácia Halloweenkého maľovania na tvár, výroba dekorácií zo samotvrdnúcej hmoty, výzdoba pre párty aj na nástenku.

16.08.

Ako zabaliť desiatu?

Tipy, ktoré Vám uľahčia voľbu, a to z hľadiska použitia materiálov, ekológie, veľkosti, delenia. Skrátka nenechajte si ujsť! :-)

17.06.

Správny úchop ceruzky

Aby sa písanie stalo od prvých chvíľ radosťou a nie frustráciou pre dieťa aj rodičov, je dôležité, aby sa rozvíjalo správne od samého začiatku. Správny úchop je dôležitý.

MenuX

InformaceX